Akcja "Ćwiczyć każdy może" » "Zestaw ćwiczeń gimnastyczno - relaksacyjnych metodą W. Sherborne oraz z elementami muzykoterapii".

Cele ogólne:
- Poznawanie własnego ciała oraz ciała partnera.
- Odkrywanie swoich możliwości.

- Wdrażanie do zaufania sobie i innym.

Obszar z podstawy programowej:

Obszar nr 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

3) Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo.

4) Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

09.01.2014 zostało przeprowadzone zajęcie wg metody W. Sherborne.

Metoda ta pozwoliła dzieciom poznać swoje ciało i uczyła kontrolować jego ruchy, ułatwiła też nawiązywanie kontaktów, uczyła empatii. Dzięki tym ćwiczeniom, dzieci uczyły się poznawać przestrzeń i zachowywać w niej, czuły się swobodnie i nie obawiały się otoczenia. Stają się mniej zahamowane i bardziej otwarte na sytuacje problemowe.  Metody W. Sherborne w atmosferze radosnej zabawy umożliwiły dzieciom zaspokojenie takich potrzeb psychicznych jak: bezpieczeństwa, wzrostu i rozwoju, w tym potrzeb  społecznychi poznawczych. Ponadto pozwoliły na osiągniecie zamierzonych efektów poprze eliminowanie czynników stresujących typu: nakaz, przymus, strach, obawa.  Współćwiczący  wykazali się opiekuńczością, umiejętnością współdziałania i reagowania na potrzebyi możliwości innych. Dzieci rozwijały i uczyły się koncentracji oraz kontrolowania swojego zachowania (różnicowanie płynności ruchów, ćwiczenie siły oraz delikatności i wrażliwości).

ZOBACZ FILMY: