Fabryka bombek

Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2016 / 2017 » Fabryka bombek

W poniedziałek - 07.11.2016 r. dzieci z 2 oddziałów naszego przedszkola  udały się na autokarową wycieczkę do Fabryki  Bombek w Krośnicach.

W fabryce tej wytwórnia bombek i różnorodnych ozdób choinkowych odbywa się ręcznie.  Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu. Przechodząc przez kolejne działy fabryki dzieci poznały tajniki oraz etapy powstawania bombek.

Pierwszym etapem zwiedzania była sala, w której pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewali szkło, a następnie ustami wydmuchiwali bańki lub umieszczali je w specjalnych formach.

Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, wkłada do wrzącej wody, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk.

W dziale "dekoracja", panie własnoręcznie nanosiły na bombki - dekoracyjne wzory, które nabrały wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to piękne arcydzieła!

Dzieci brały również udział w warsztatach, podczas których wykazały się pomysłowością malując własne bombki.
Każde dziecko na pamiątkę pobytu w fabryce otrzymało bombkę z własnym imieniem
oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali.

Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.