Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2017 / 2018 » Praca plastyczna "100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości" - grupa 4-5 latków

KONKURS PLASTYCZNY „100. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI”

Nasze Przedszkole Samorządowe w Mikorzynie wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Przedszkole Młodych Patriotów”. Nasza grupa w okresie od 5-10 marca zrealizowała zadanie przygotowania plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, urodziliśmy się w Polsce, mówimy po polsku, naszą Ojczyzną jest Polska. Budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania dumy narodowej. Poznawanie wybranych miast i regionów naszego kraju. Rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny. Treści programu realizowane były poprzez różnorodne metody, formy pracy i aktywności, m.in.: prezentacja wierszy i legend, nauka hymnu, oglądanie prezentacji multimedialnych, filmów o Polsce. Przedszkolaki nauczyły się polskiego tańca pt. „Wiosenny krakowiak”, który zaprezentowały na występach dla rodziców podczas obchodów „Pierwszego dnia Wiosny połączonego z Zajączkiem Wielkanocnym”.

Dzieci ze wszystkich grup wiekowych wykonały prace plastyczne na temat: - dzieci 5/6 letnie „Legenda o smoku Wawelskim”, - dzieci 3/4 letnie „Syrenka Warszawska”, - dzieci 4/5 letnie „Herb Kępna”.

Przedszkolaki często obcowały z mapą Polski, nauczyły się wskazywać na mapie stolicę Polski – Warszawę oraz inne miasta jak Kraków, Poznań, Wrocław jak również rzekę Wisłę, góry Tatry i Morze Bałtyckie.

Poznały legendy związane z Polską: „O smoku Wawelskim”, „O Syrence Warszawskiej”; „O białym łabędziu na zielonej kępie”

Na twórczość plastyczną złożyło się kilka elementów. Najpierw wspólnie z dziećmi narysowaliśmy na dużym brystolu kontury mapy Polski. Przedszkolaki wypełniły kontury tworząc niziny i wyżyny techniką „wydzieranki przy użyciu różnych odcieni . Morze, góry i rzekę Wisłę dzieci zrobiły z „wydzieranki obrazkowej”. Z brązowego papieru przy użyciu kleju wykonanego własnoręcznie wykonały odpowiednie kształty dolin i gór zaś rzekę i morze w kolorze niebieskim, wklejając je w kontury mapy Polski.

Morze dzieci ozdobiły małymi prawdziwymi muszelkami przyniesionymi z domu. Za pomocą nożyczek wycięły z papieru smoka Wawelskiego, herb Warszawy, herb Kępna oraz strój wielkopolski. Kontury dzieci wypełniły kredkami świecowymi.

Dzięki zastosowaniu różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi rozwinęłam zainteresowania sztuką, pobudziłam do działania i wyzwoliłam ekspresję. Dzieci poznały różne metody, techniki i wiedzę o materiale. Poszerzyłam doświadczenia plastyczno- konstrukcyjne dziecka przez: rysowanie kredkami świecowymi, wycinanie płaskich i przestrzennych form z papieru, wycinankę i wydzierankę. Przedszkolaki wykazały się twórczym zaangażowaniem oraz inwencją własną. Prace cechuje różnorodność wyboru technik plastycznych.

Plakat został wykorzystany w dekoracji sali podczas konkursu poezji patriotycznej pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”. Młodzi patrioci poprzez twórczość plastyczną dali wyraz miłości do Ojczyzny, poznali historię i teraźniejszość naszej Ojczyzny.

Podczas wykonywania pracy plastycznej plakatu dzieci utrwaliły zdobyte wiadomości. Zapoznały się z tradycjami i obrzędami naszego narodu, co pozwoliło wzbudzić u nich więź z ojczyzną, regionem, dzieci nauczyły się kochać swój kraj, jego przyrodę, obyczaje i zwyczaje. Poprzez legendy, podania, baśnie zapoznały się z symbolami narodowymi, hymnem Polski, znakiem Orła Białego, flagą biało – czerwoną, poznały herb miasta w którym żyją i herby ważniejszych miast Polski takich jak : Warszawa, Kraków, Poznań. Wszystkie działania podejmowane w ramach tego projektu dostarczyły dzieciom dużo informacji o Polsce, oraz wiele pozytywnych emocji i nowych doświadczeń.