Program profilaktyczny „Czyste powietrze wokół nas”.

Akcja "Ćwiczyć każdy może" » Program profilaktyczny „Czyste powietrze wokół nas”.

Od 18.02.2014r.  do 28.02.2014 roku w grupie  4,5- latków. Program ten realizowany jest przy współudziale Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie i  stanowi pierwsze ogniwo w edukacji antytytoniowej. Pierwsze zajęcia odbyły się 18.02.2014r., na których dzieci  udały się na spacer po najbliższej okolicy. Dzieci zostały zapoznane z celem wycieczki. Podczas wycieczki miały obserwować dymy oraz to, skąd się one wydobywają. W trakcie spaceru przedszkolaki uważnie rozglądały się i  wypowiadały na każde zauważone źródło dymu.
W ramach drugiego zajęcia odbytego w dniu 19.02.2013 dzieci  wykonały prace plastyczne na  temat  zaobserwowanych źródeł dymów podczas wycieczki. Następnie wypowiadały się dlaczego dymią  motory, samochody, fabryki, kominy domów, ogniska.  Zapoznały się także z postacią Dinusia, maskotką programu, którą pokolorowały. Na trzecim zajęciu (21.02.2014) dzieci,  usiadły wygodnie na dywanie, zamknęły oczy i  przeniosły się najpierw w góry gdzie otaczała ich piękna przyroda i wdychały  świeże powietrze. Następnie przenieśli się  do ogrodu, gdzie rosło dużo pięknych kwiatów. W pewnym momencie w ogrodzie zjawili się ludzie, którzy palili papierosy i pojawiło się dużo dymu. Po skończonej zabawie przedszkolaki odpowiadały na pytania,  jak zachowywały się kwiaty w ogrodzie, gdy ktoś palił papierosy. Na koniec zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę o Dinusiu, w czasie której tańczyły z wyciętymi kwiatami. Na  czwartym spotkaniu, które odbyło się 25.02.2014r.  dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem  nad morze. Dzieci pokazywały zachowywanie się ludzie w wagonie, gdzie nikt nie palił oraz w przedziale dla osób palących. Na koniec wykonały  znaki zakazu palenia. Na ostatnich zajęciach, które odbyły się w dniu  28.02.2014r.   przeprowadziłam  z przedszkolakami pogadankę na temat wpływu papierosów na nasze zdrowie.  Następnie wspólnie z Dinkiem dzieci uczestniczyły w zestawie ćwiczeń gimnastycznych. Ćwiczenia zaproponowane przez Dinka bardzo podobały się dzieciom. Na koniec ćwiczeń  dzieci  bawiły się przy piosence o Dinku i naśladowały  jego zachowanie. Na zakończenie dzieci otrzymały zawieszki z postacią Dinka.

Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w zajęciach, które pobudziły ich ciekawości i zainteresowanie poruszanymi tematami. Bardzo chętnie opowiadały i udzielały odpowiedzi na zadawanie im pytania, a także same pytały o szkodliwość wdychania różnych dymów,a zwłaszcza dymu papierosowego. Zachęciłam również rodziców by porozmawiali ze swoimi dziećmi na ten temat.