Realizacja programu ,,Dymom mówimy nie" w grupie 5-6 latków

Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2017 / 2018 » Realizacja programu ,,Dymom mówimy nie" w grupie 5-6 latków

W roku szkolnym 2017/2018 w grupie dzieci 5,6 – letnich oddział III (25 dzieci) realizowany był program ,,Dymom mówimy nie - Czyste powietrze wokół nas” . Program był realizowany przy współudziale Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci ale również ich rodziców i opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Cele programu:

• uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

• zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

• wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego

• zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

• zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym

• Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z realizacją programu ,, Czyste powietrze wokół nas” i uzyskanie zgody na realizację programu.

W ramach realizacji programu przeprowadzono cykle zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć dydaktycznych:

-,,Wycieczka po okolicy przedszkola”

-„Co i dlaczego dymi?”

-„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”

-,,Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”

- ,,Jak unikać dymu papierosowego?”

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć.

Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy tematyczne, twórcze, grupowe. Na zajęciach dzieci wykonywały odpowiednie rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących, projektowały własne znaczki zakazu mówiące o szkodliwości palenia tytoniu.

W wyniku tych zajęć dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa.

Zajęciom towarzyszyła sylweta dinozaura „Dinusia”, która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań, uczyła współdziałania w zespole i odpowiedzialności za wykonanie wspólnych prac.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie", rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Danusia i nauczyły się jego piosenki.