Walory przyrodnicze Mikorzyna

O przedszkolu » Walory przyrodnicze Mikorzyna

Mikorzyn to wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim, w gminie Kępno. Leży przy drodze Kępno - Doruchów, ok. 12 km na północ od Kępna o ok. 55 km od Kalisza, w krainie wzgórz, którą tworzą Wzgórza Trzebnicko -Ostrzeszowskie.

Miejscowość liczy 1050 mieszkańców, ale w okresie wakacji bywa tu co roku około 6000 osób. W 1991 r. Mikorzyn staraniem Burmistrza Miasta i Gminy Kępno oraz mieszkańców wioski zyskał status miejscowości letniskowej. O nadaniu Mikorzynowi tego statusu zadecydowały właściwości krajobrazowe i klimatyczne. W tym mikrorejonie występuje bogactwo flory i fauny, a także bogactwo runa leśnego ( jagody, maliny, grzyby, borówki). Teren jest nieskażony zanieczyszczeniami emitowanymi do atmosfery.

Obszar Mikorzyna jest więc ekologicznie bezpieczny. Skupienie lasów bukowych z domieszką jodły lub świerku osiągają tutaj swoje północne kresy zasięgów geograficznych. Przykładem tego są rezerwaty przyrody „Jodły Ostrzeszowskie” oraz „Pieczyska” położone w bardzo bliskiej odległości od Mikorzyna.

Znajduje się tutaj ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, stanowiący własność gminy. Ośrodek posiada domki campingowe oraz pole namiotowe wraz z bazą gastronomiczną. Czyste i rześkie powietrze, bogactwo lasów iglastych, obfitujących w jagody i grzyby, pobliskie stawy, spokój i cisza- wszystko to czyni okolice Mikorzyna atrakcyjnymi dla amatorów grzybobrania, wędkowania i odpoczynku na łonie natury.