Wycieczka do teatru lalek w Opolu

Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2017 / 2018 » Wycieczka do teatru lalek w Opolu

WYCIECZKA DO OPOLSKIEGO TEATRU LALKI I AKTORA IM. ALOJZEGO SMOLKI NA SPEKTAKL PT. „SZEWCZYK DRATEWKA”

Dnia 24 października dzieci z grupy pięciolatków i sześciolatków pod opieką wychowawców uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem. Dzieci obejrzały spektakl pt. „Szewczyk Dratewka” Marii Kownackiej. To jeden z najpiękniejszych bajkowych utworów polskiego teatru lalek. Spektakl teatralny wzruszał i bawił najmłodszych. Była to podróż do klasyki teatru lalek w jej najlepszym wydaniu. Spektakl ukazał tradycyjne techniki animacyjne, i przede wszystkim muzyczną przygodę. Reżyser przedstawienia – Aleksander Maksymiak w opowieść o dzielnym szewczyku wkomponował bowiem muzyczno-operetkowe konwencje. Baśniowa, zanurzona w świetnych tradycjach dawnego teatru lalek scenografia oraz wyraziste postacie lalek autorstwa Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, uczyniły z Szewczyka Dratewki urocze, magiczne przedstawienie. Ten pogodny, rozśpiewany pełen ciepła spektakl, opowiada o tym, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata, pomaga zwyciężać zło i osiągnąć szczęście. Dobry rytm, wpadające w ucho piosenki i świetna animacja przyjaznych lalek to niewątpliwe atuty spektaklu. Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem, na widowni była cisza jak makiem zasiał. Były też sceny humorystyczne, które wywoływały ogólny śmiech. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal.

Grupa dzieci sześcioletnich po przedstawieniu wzięła udział w lekcji teatralnej pt. „Małe role na dużej scenie”. Lekcja miała na celu ukazanie tego innego, magicznego świata przedstawień, który funkcjonuje za kulisami parawanu: świata lalek, reflektorów, świata ruchomych dekoracji. Prowadzący aktorzy pokazali dzieciom z bliska lalki, ich bohaterów, a także porozmawiali o ich cechach i charakterach. Przedszkolaki mogły dosłownie „posmakować” – dotknąć, przytulić i utożsamić się z ulubioną postacią. Cała lekcja była przeprowadzona za parawanem teatralnym w otoczeniu niewidzialnego dla widza świata dekoracji teatralnych.

Grupa dzieci pięcioletnich wzięła udział w lekcji „Bajkowe kulisy”. Aktorzy opowiedzieli krótką historię „narodzin lalki” czyli źródła teatru lalek. Zaprezentowali i omówili budowę i sposób animacji następujących rodzajów lalek: kukiełki, pacynki, marionetki. Pod kierunkiem aktorów lalkarzy dzieci same próbowały trudnej sztuki animacji. Lekcja była zachętą i pomocą w tworzeniu samodzielnego teatru lalek.