Zajęcia otwarte. Grupa 3/4-latków

Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2014 / 2015 » Zajęcia otwarte. Grupa 3/4-latków

Dnia 20.03.2015 odbyły się zajęcia otwarte w grupie dzieci najmłodszych, których temat brzmiał: Jestem przyjacielem przyrody.

Celami głównymi zajęcia było:

·         zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka

·         budzenie wrażliwości na piękno przyrody zachęcenie dzieci do dbania o czystość środowiska.

Dzieci wysłuchały wiersza czytanego przez jedną z mam, a następnie odpowiadały na pytania związane z treścią wiersza oraz zastanawiały się w jaki sposób mogą dbać o środowisko.

Dzieci wraz z rodzicami zamieniły się w samoloty i z góry sprawdzały czy na naszej Ziemi są jakieś zanieczyszczenia. . Na podłodze porozrzucane zostały odwrócone karteczki z ilustracjami śmieci ale były także ilustracje przyrody. Na hasło: Wysokie loty! rodzic chwytał dziecko za rękę i lecieli wyprostowani po sali, na hasło: Niskie loty! Dziecko wraz z rodzicem zbierało tylko po dwie karteczki. Zabawa trwała aż do wyczerpania karteczek. Następnie na dywanie dziecko wraz z rodzicem sprawdzało, czy udało mu się zebrać śmieci, czy elementy przyrody. Przeliczało, ile odpadów udało mu się zdobyć, a rodzice kontrolowali , czy dzieci poprawnie przeliczają.

W dalszej kolejności odbyła się rozmowa z dziećmi na temat zachowania się w lasach, parkach, nad rzekami – aby były czyste. Dzieci otrzymały cztery obrazki z ilustracjami: dwie przedstawiają właściwe zachowanie, dwie natomiast niewłaściwe. Zadaniem dzieci było podnieść ten obrazek, który przedstawia poprawne zachowanie. Dzieci także odpowiadały na pytania:
- Co należy robić ze śmieciami takimi jak: papiery, butelki itp.?
- Dlaczego należy dbać o nasze środowisko?
- Co powinniśmy zrobić, aby wszyscy ludzie pamiętali o tym, ażeby nie zaśmiecać, nie niszczyć naszego środowiska?

Dzieci aktywnie segregowały odpady do worków z napisami: papier, plastik, szkło, metal trzymanych przez czworo rodziców. Dzieci oglądały porozrzucane śmieci, omawiały, z czego są zrobione.

Dzieci wraz z rodzicami wykonały „Śmieciojadka” przy użyciu różnych technik plastycznych.

Na zakończenie zajęć, każde dziecko otrzymało dyplom Przyjaciela Przyrody.