"Kodeks małego patrioty"

Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2017 / 2018 » "Kodeks małego patrioty"

Sprawozdanie z układania kodeksu postaw patriotycznych

Zanim ukształtuje się u dziecka właściwa postawa patriotyczna, postawa wobec Ojczyzny jako całości, musimy wyrobić u naszych wychowanków przywiązanie do szczegółowych pojęć: symboli narodowych, obyczajów, obrzędów, piękna przyrody ojczystej szacunku do rodziny bo w tym wieku Ojczyznę dla dziecka stanowi dom rodzinny .

06 lutego 2018 r. przedszkolaki z najstarszej grupy :5,6 –latki uczestniczyły w tworzeniu i układaniu „Kodeksu postaw patriotycznych”. Zajęcie w tym dniu rozpoczęło się od zapoznania starszaków z postacią Małego Polaka z filmu „Polak mały”, który zaprosił do obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat „Polska moja Ojczyzna”. Pokaz był krótką lekcją przypominającą ważne wydarzenia z historii Polski i wprowadzeniem do odpowiedzi na pytania: Kto to jest patriota ?, Kto może być patriotą?, Czy przedszkolak też może być patriotą ?, Co to znaczy kochać ojczyznę?Dzieci wiedzą, że każdy mały patriota powinien: znać symbole narodowe, wskazać na mapie ważne miejsca, znać hymn naszego kraju, wiedzieć jak się zachować słysząc go , dostrzegać piękno naszej przyrody, znać swoją miejscowość.Po krótkiej „Wyprawie po Polsce”, utrwalającej wiedzę starszaków na temat Ojczyzny przystąpiliśmy z wielkim zaangażowaniem do najważniejszego zadania w tym dniu – układania „Kodeksu małego patrioty”.

Dzieci podzielone na małe zespoły otrzymały koperty z ilustracjami (ilustracje zostały wcześniej przygotowane i wyszukane przez dzieci na zajęciach) różnych miejsc Polski, zdjęć z miejscowości, w której dzieci mieszkają, symboli narodowych, itp. Próbując powiązać te ilustracje z kodeksem 5,6 - latki tworzyły zasady, np. znam symbole narodowe, znam hymn Polski . Wszystkie propozycje były zapisywane na tablicy multimedialnej, a następnie wydrukowane.Po wydrukowaniu zasad postępowania małego patrioty starszaki przystąpiły do tworzenia obrazkowego kodeksu, czyli naklejały na dużym arkuszu brystolu zasady oraz wybierały pasujące do nich ilustracje.Na koniec każdy przedszkolak z dumą przyklejał na kodeks wykonaną przez siebie wizytówkę – odrysowaną i wyciętą dłoń dziecka pokolorowaną na biało -czerwono.Gotowy obrazkowy „ Kodeks małego przedszkolaka” dzieci przekazały pani dyrektor, która umieściła kodeks na holu przedszkola. Teraz wszyscy przedszkolacy i ci duzi i ci mali mogę być małymi patriotami. Kodeks w wersji albumu został umieszczony w kąciku patrioty.

Kodeks małego patrioty:

- Jestem Polakiem , mówię po polsku.

- Wiem, że mój kraj to Polska, a jego stolica to Warszawa.

- Znam i szanuję symbole narodowe: biało - czerwoną flagę, białego orła na czerwonym

tle i hymn„ Mazurek Dąbrowskiego”.

- Gdy słyszę mój hymn narodowy stoję na baczność.

- Miejscowość, w której mieszkam to Mikorzyn, potrafię opowiedzieć o nim legendę,

znam zabytki i ważne miejsca.

- Moja rodzina to mama, tata, dziadkowie, rodzeństwo, kocham ich i są dla mnie

najważniejsi.

- Znam polskie tradycje i obrzędy świąteczne. Moje ulubione święta to Boże Narodzenie

i Wielkanoc.

- Ważne dla mnie święta narodowe to 11 listopada – Dzień Niepodległości, 2 maja –

święto flagi i 3 maja-Święto Uchwalenia Konstytucji .

- Jestem wzorowym przedszkolakiem.

- Pomagam innym , szanuje koleżanki i kolegów z przedszkola, chętnie się z nimi bawię.

- Jestem opiekunem ojczystej przyrody dbam o nią i szanuję ją .

- Poznaję historię mojego kraju.

- Szanuję zabytki i miejsca pamięci narodowej.

- Interesuje się historią Polski.