Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2020/2021 » "Piękna nasza Polska cała"- projekt realizowany w grupie PSZCZÓŁEK - dzieci 5-6 letnich.

Realizacja zadania nr 2

„Piękna Nasza Polska Cała”  - kącik patriotyczny i regionalny.

Grupa Pszczółek zorganizowała w swojej sali kącik „Piękna nasza Polska cała” – o tematyce patriotycznej oraz przybliżający nasz region oraz naszą miejscowość Mikorzyn.

Zadanie nr 4

„Piękna Niepodległa”- zasadzenie drzewa, założenie ogródka, klombu na terenie placówki, miasta.

W ramach obchodów Światowego Dnia Drzewa dzieci z grupy Pszczółki z Przedszkola Samorządowego w Mikorzynie  razem ze swoja panią i panią Dyrektor zasadziły przy przedszkolu  Drzewa Pamięci (dąb, jodła świdośliwa kalifornijska) jako symbol życia i pamięci.

Zadanie nr 10

Według przepisu babci lub dziadka”- wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja.

Pyry z  gzikiem to  nasza potrawa regionalna, o czym podczas jej przygotowania dowiedziały się także nasze przedszkolaki z grupy Pszczółek. W przygotowaniu tego przysmaku pomogła nam  pani Irena Kurzawa  babcia naszej Kornelki, która na co dzień pracuje w kuchni przedszkolnej. Podczas realizacji tego zadania nasze przedszkolaki własnoręcznie przygotowały ziemniaki w srebrnej folii, które powędrowały do piekarnika.  Następnie dzieci  śledziły kulinarne poczynania pani Ireny po czym ze smakiem zjadały pyszne danie.

Pyry z gzikiem - twaróg rozrobiony ze śmietaną i cebulką lub szczypiorkiem, Poznańskie pyry z gzikiem to jedna z najbardziej znanych potraw tego regionu. Ta prosta, ale zarazem smaczna potrawa pierwotnie gościła na stołach biedniejszej części ludności i była najczęściej serwowana na piątkowe, postne obiady. Dzisiaj „pyry z gzikiem” to flagowe danie wielkopolskie i rarytas lokalnych, tradycyjnych restauracji.

Zadanie 12

„Szlakiem historii” - zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.

W październiku dzieci z grupy "Pszczółki" z przedszkola w Mikorzynie wybrały się na pieszą wycieczkę w celu poznania zabytków kultury najbliższej okolicy, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji. Odwiedziły ważne  miejsce dla naszej wioski. W zabytkach i pomnikach  dzieci  poznawały historię naszej wioski.

Wieś Mikorzyn  to miejscowość najbliższa  naszym przedszkolakom. Pierwsza historyczna wzmianka o  Mikorzynie pochodzi z 1266 roku. Znajduje się w niej wiele ciekawych miejsc, zabytków, pomników. Podczas jesiennej wycieczki dzieci miały okazję na żywo zobaczyć historyczne miejsca: kościół parafialny pod wezwaniem św. Idziego gdzie w ramach spotkania z księdzem proboszczem poznały legendę związana z powstanie naszej miejscowości oraz zobaczyły zabytkowe obrazy i figury znajdujące się w kościele.  Dzieci zobaczyły   również aleje dębową, rzeźby m.in. Św. Floriana patrona strażaków, stacje drogi krzyżowej na Kalwarii Mikorzyńskiej, Dworek w Mikorzynie, który wybudowany został w  1786 r. położony w parku w kształcie trapezu. Ogród otacza płot ze słupkami z dekoracją neogotycką z końca XIX wieku.   Przedszkolaki zobaczyły również pomnik Jana Pawła II patrona naszej Szkoły Podstawowej.  Dzieci wzbogaciły wiedzę o zabytkach swojej miejscowości - dziedzictwie naszego regionu.

zadanie nr 18      „W starym kinie”.

W sali „Pszczółek” w dniu 13.10.2020 odbyła się projekcja filmowa „W starym kinie”, podczas której dzieci wspólnie oglądały bajki, które kiedyś bawiły ich rodziców a czasem i dziadków. Zapoznały się z aparatem na przeźrocza oraz zasadami obowiązującymi w kinie (zakup biletów, kasowanie ich przez biletera).  Przedszkolaki wykonały rysunki na ten temat.

Zadanie nr 14

Realizacja zadania „Być dobrym jak chleb” - upieczenie chleba jako symbolu gościnności i otwartości

16 października 2020 grupa Pszczółek obchodziła Dzień Chleba. Podczas zajęcia dzieci zapoznały się z procesem powstawiania chleba dawniej i dziś na podstawie historyjki „Od ziarna do bochenka”. Zaśpiewały piosenkę „Jak powstaje chleb” – w trakcie, której dzieci wymieniały składniki potrzebne do wypieku chleba. Następnie dzieci wspólnie z paniami kucharkami upiekły w przedszkolu chleb. Poznały etapy powstawania ciasta na chleb, same brały w pieczeniu czynny udział. Po upieczeniu dzieci skosztowały upieczonego chleba, który wszystkim bardzo smakował. Po smakowitej uczcie dzieci lepiły wypieki z masy solnej.

Zadanie nr 40

Grupa "Pszczółki" z Przedszkola Samorządowego w Mikorzynie - W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”wykonując zadnia nr 40 „A ja kocham moje miasto” - narysowała dla swojej miejscowości – Mikorzyn największa laurkę kredą na asfalcie. Laurka wykonana przez dzieci niech będzie podziękowaniem dla wszystkich, którzy tu mieszkają i na co dzień dbają o naszą miejscowość. Radość, zabawa i zaangażowanie wszystkich przedszkolaków podczas rysowania laurki było bezcenne.

Zadanie nr 20

Międzynarodowy Projekt „Piękna Nasza Polska Cała” - „Chodź, pomaluj mój świat” – plener malarskimalowanie z wychowankami przyrody, pejzaży w plenerze.

W dniu 22.10.2020 dzieci z grupy „Pszczółek” realizując to zadanie namalowały w ogrodzie przedszkolnym farbami pracę plastyczną ukazującą piękno otaczającą nas przyrodę w okresie jesieni.