"Wygibajtus" - sprawnościowa gra towarzyska z wykorzystaniem makiety.

Akcja "Ćwiczyć każdy może" » "Wygibajtus" - sprawnościowa gra towarzyska z wykorzystaniem makiety.

Przybory: kolorowa makieta

Miejsce: sala przedszkolna

Obszar z podstawy programowej:

Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

• jest sprawne fizycznie lub jest sprawne na swoje możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
  • uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Cele:

• rozwijanie sprawności fizycznej,
  • wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia,
  • utrwalanie schematu własnego ciała,
  • respektowanie ustalonych zasad obowiązujących w zabawie i grach zespołowych,
  • bogacenie doświadczeń związanych z aktywnymi formami spędzania czasu wolnego.

Wygibajtus Junior, czyli polska wersja Twistera idealnie łączy gimnastykę ze świetną zabawą dzieci. Przedszkolaki nabyły umiejętność utrzymania równowagi stając na rękach i stopach na coraz to innych kolorowych polach maty, w bliskim towarzystwie innych dzieci. W zależności od wskazań na tarczach bączków, dzieci starały się postawić swoje stopy i dłonie w odpowiednich miejscach na planszy. Często mobilizowało grające dzieci do akrobatycznych ewolucji. Przedszkolak, który nie mógł zająć na planszy wskazanego miejsca odpadał co uczyło go umiejętności zdrowej rywalizacji oraz przegrywania. Wygrywały te dzieci, które szczęśliwie losowały i były najbardziej wygimnastykowane. Gra jest doskonałą zabawą, zapewniła wiele emocji i dobrej gimnastyki. Dzięki temu małym dzieciom było łatwiej przyjmować pozycje wynikające ze wskazań na tarczach.