Lekcje z natury

Programy / Projekty / Innowacje » Programy / Projekty / Innowacje - Archiwum » Lekcje z natury

LEKCJE Z NATURY.

Dzieci z Przedszkola Samorządowe w Mikorzynie w okresie od 05.05.2014 r.do 09.05.2014 r. wzięły udział w programie pt. „Lekcje z natury” realizowany  w ramach kampanii pod nazwą „Różnorodność biologiczna i działania na rzecz ekosystemów – ogólnopolska kampania informacyjna podnosząca świadomość nt. różnorodności biologicznej”. Nauczycieli  prowadziły ciekawe działania edukacyjne z zakresu różnorodności biologicznej.  Zrealizowały z dziećmi 10 zajęć edukacyjnych. Pięć zajęćw terenie, pozostałe pięć w sali dydaktycznej. Wszystkie zajęcia edukacyjne przeprowadzone zostały zgodnie z  podstawą programową wychowania przedszkolnego.  W każdym scenariuszu zostały wykorzystane liczne pomoce dydaktyczne, które ułatwiły przeprowadzenie zajęć z dziećmi.

Zadania  wykonanie  w terenie:

1.Kopia Kory.

Dzieci dowiedziały się, że kora poszczególnych gatunków drzew różni się między sobą, tak jak różnią się liście czy sylwetki drzew. Nawet kora tego samego gatunku jest inna na każdym drzewie (struktura kory to trochę jak linie papilarne u ludzi).

2. Każdy z nas widzi co innego.

Dzieci dowiedziały się, że mimo iż wszyscy patrzymy na to samo, widzimy i czujemy inaczej. Każdyz nas inaczej odbiera świat, przyrodę. My jesteśmy różni i świat wokół nas jest bardzo zróżnicowany. Każdy z nas ma prawo do własnego zdania.

3. Mieszkania w terenie.

Dzieci uwrażliwiły się na to, że w ich otoczeniu żyje wiele zwierząt, poznają nazwy ich „domów” oraz kryjówek, uczyły się, że nie należy zwierząt niepokoić.

4. Obserwacje po deszczu.

Dzieci uważnie obserwowały przyrodę po deszczu, zauważały, co się w niej zmienia i na co warto zwrócić uwagę, doświadczając jej piękna.

5.Skarby przyrody w worku.

Dzieci dostrzegały i rozpoznawały różnorodność kształtów i faktur w przyrodzie za pomocą zmysłów. Dowiedziały się, że wszędzie znajdziemy ciekawe do obserwacji obiekty.

Zadania  przeprowadzone w sali:

1.      Co kto je.

Dzieci poznały podstawowe informacje o zróżnicowaniu diety zwierząt.

2.      Czyje to tropy.

Dzieci uczyły się rozpoznawać charakterystyczne cechy tropów pospolitych gatunków zwierząt, poznały możliwości przystosowania się zwierząt w ich naturalnym środowisku.

3.      Każde inne, każde wspaniałe.

Dzieci poznały różne gatunki zwierząt zamieszkujących określone środowiska przyrodnicze (np. leśne), kształtowały swoją wyobraźnię.

4.      Różnice i podobieństwa.

Dzieci uczyły się obserwować świat pod kątem istniejących różnic i podobieństw w wielu aspektach. Bez oceniania, czy coś jest lepsze, czy gorsze. Po prostu inne.

5.      Teatr wyobraźni.

W atmosferze pobytu na łonie przyrody dzieci przywoływały osobiste wspomnienia i obrazy, wyobrażając sobie naturalne siedliska i ich mieszkańców.

Przedszkole Samorządowe w Mikorzynie to miejsce niezwykłe ze względu na bogactwo przyrodnicze.  W trakcie zajęć edukacyjnych dzieci  rozpoznawały  gatunki roślin i zwierząt zamieszkujących w parku za przedszkolem, na łące, na polach,w lesie, nad stawami. Dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się podczas wycieczki do lasu, a także jak postępować w kontakcie ze zwierzyną leśną.  Wykazały się dużą wiedzą dotyczącą środowiska przyrodniczego. Udział w programie „Lekcje z natury”  pomógł dzieciom w zdobyciu i utrwaleniu wiadomości.