Realizacja programu:"Dymom mówimy nie" w grupie 4-5 latków.

Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności z roku szkolnego 2017 / 2018 » Realizacja programu:"Dymom mówimy nie" w grupie 4-5 latków.

Czyste powietrze wokół nas” – podsumowanie programu w oddziale II grupy 4/5 latków.

W okresie od 9 do 13 kwietnia nasza grupa przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego ,,Czyste powietrze wokół nas”. Program obejmował cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:

1. Wycieczka, spacer po okolicy – na pierwszych zajęciach dzieci udały się na spacer po naszej miejscowości Mikorzyn. Już w przedszkolu poinformowane zostały, aby podczas wycieczki bacznie obserwowały skąd wydobywają się dymy. Podczas spaceru przedszkolaki uważnie rozglądały się i żywo reagowały na każde zauważone źródło dymu.

2. „Co i dlaczego dymi?” – podczas drugich zajęć dzieci w grupach rysowały dymy, które zaobserwowały na spacerze. Dzieci z dużym zaangażowaniem podjęły się zadania. Wszystkie dzieci wspólnie podejmowały decyzje co znajdzie się na rysunku. Po skończeniu pracy wszyscy obejrzeli powstałe rysunki. Na tablicy powieszono dużą planszę ze źródłami dymów i omówiono je równocześnie sprawdzając czy dzieci również mają je na swoich rysunkach. Następnie rozmawialiśmy dlaczego dymią samochody, fabryki, kominy domów. Wykonywaliśmy także doświadczenie z papierowym talerzykiem, aby sprawdzić jaki kolor ma dym.

3. „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” – ćwiczenia oddechowe, zabawa w „kwiatki”, kolorowanie obrazków. Na kolejnych zajęciach poproszono dzieci, aby usiadły wygodnie na dywanie, zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że jesteśmy na wycieczce w górach. Otacza nas piękna przyroda i wdychamy noskami świeże powietrze a wydychamy ustami. Następnie przenieśliśmy się na zieloną łąkę, gdzie rośnie mnóstwo pięknych kwiatów, każdy z dzieci wybrał sobie jeden kwiat i pokazał jak on rośnie. W pewnym momencie powiedziano dzieciom, że wszedł do ogrodu ktoś kto pali papierosy. Przedszkolaki odpowiadały na pytania, które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy. Przedstawiono dzieciom dinozaura Dinka i poproszono o uważne wysłuchanie piosenki o nim, a w wolnej chwili pomalowanie jego portretu.

4. „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?” – na naszym IV spotkaniu dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem do wujka. Dzieci pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił, a jak w przedziale dla osób palących. Następnie kolorowaliśmy kolorowanki Dinusia.

5. „Jak unikać dymu papierosowego?” – poznanie znaku „Zakaz palenia”, rysowanie własnego znaczka „Nie pal przy mnie”. Na naszym ostatnim spotkaniu dzieci miały za zadanie odszukać na sali znaczków z zakazem palenia i rozmawiały na temat gdzie można takie znaczki jeszcze spotkać. Następnie rysowały znaczki, które symbolizują to, że nie lubią dymu papierosowego i wiedzą że jest on bardzo szkodliwy. Wykonane znaczki zabrały do domu.

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie” , rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia.

Wszystkie prace plastyczne wykonane podczas zajęć dydaktycznych i zabaw plastycznych są prezentowane w galerii prac na naszej sali przedszkolnej.